Aktualności

Liczby nie kłamią, czyli podsumowanie w liczbach

• autor: Trener, 2012-11-29 19:40

Jak zwykle po zakończonej rundzie przedstawiamy podsumowanie w liczbach. Niektórzy twierdzą, że takie podsumowania są zbędne jednak patrząc na liczby można czasami zauważyć pewne zdarzenia, których się nie spodziewaliśmy. Tak więc zapraszamy do lektury.

Na początek podsumowanie całej drużyny, które niestety nie wypada dobrze. Nasza pozycja w tabeli to 14, w 13 meczach zdobylismy tylko 5 punktów, wygrywając 1 mecz, notując 2 remisy i aż 10 razy przegrywając. Bilans bramkowy to -36 i po raz kolejny potwierdza się nasza wielka niemoc w grze ofensywnej. Na 13 spotkań udało nam się pokonać bramkarza rywali tylko 6 (!) razy co daje zaledwie 0,46 bramki na mecz (jest to najsłabszy atak w lidze). W obronie też nie zachwyciliśmy i (podobnie jak GKS Bogdanka) straciliśmy 42 gole co daje średnią 3,23 na mecz. Jedyne zwycięstwo to mecz z GKS Bogdanka 2:0 i był to równocześnie jedyny nasz mecz bez starty bramki. Najwyższą porażkę za to odnieśliśmy u siebie z Motorem Lublin (0:9).

Jeśli chodzi o strzelców bramek dla nas to te 6 trafień zaliczyło 6 zawodników i są to: Wojtek Podsiadło, Maciek Białek, Michał Domański, Karol Skrzypiec, Dominik Kula i Sebastian Malesa. Trzech ostatnich na wiosnę nie zobaczymy w naszej drużynie... Przejdźmy teraz to ilości rozegranych spotkań. We wszystkich 13 meczach wystąpiło tylko dwóch graczy są nimi: kapitan i bramkarz Mateusz Iwanek oraz Adrian Pikul. Szczególnie ilość meczów rozegranych przez "Bułę" jest dla niektórych zaskakująca. Ten zawodnik przebił się w tym sezonie do podstawowej jedenastki i udowodnił, że zasługuje na to aby stawiać na niego. Niektórzy piszą, o nim że powinien trenować sporty walki, ale jak widać robi on duże postępy w grze i grając u boku Pawła Pęksy na środku pomocy nabył dużego doświadczenia. Dla uzupełnienia tej statystki należy dodać, że dwanaście razy na placu gry pojawiali się: Piotrek Lewin, Wojtek Podsiadło, Maciek Białek i Michał Domański. Oprócz ilości meczów ważne jest również jaki czas gry zaliczyli konkretni gracze. I tutaj wyraźnie widać dominację Mateusza Iwanka który na 1040 możliwych minut zagrał 1036. Druga pozycja należy do Adriana Pikula (945 minut), ale jego przewaga na trzecim Piotrkiem Lewinem wynosi tylko 2 minuty (Lenio zagrał 943). Powyżej 900 minut ma na koncie jeszcze tylko Maciek Białek (920), co świadczy, że (wbrew niektórym komentarzom) liczba minut rozłożyła się na wielu graczy. A przy okazji w rundzie jesiennej w naszej drużynie wystąpiło aż 26 młodych adeptów futbolu.

Ważnym aspektem gry jest również średnia minut. Tylko dwóch graczy nie opuściło placu gry przed końcowym gwizdkiem. Jednym z nich jest Paweł Pęksa (10 pełnych meczów), a drugim rzadko grający Dominik Kula (5 spotkań). Czterech minut zabrakło Mateuszowi Iwankowi, ale jego średnia po zaokrągleniu też daje 80 minut na mecz. Średnią 79 minut na mecz może się poszczycić Piotrek Lewin, który tylko w meczu z BKSem zszedł z powodu kontuzji w 63 minucie (Piotrek nie zagrał również jednego mecz z powodu kartek).

Czas więc spojrzeć na kartki i tu można zauważyć, że nasza drużyna nie zarobiła aż tak dużo upomnień od sędziów. W sumie zobaczyliśmy 22 zółte kartki i 1 czerwoną (plus 2 czerwone za podwójną żółtą, ale takich czerwonych nie wliczamy do rejestru kar). Tylko w ostatnim meczu z Huraganem zobaczyliśmy 5 kartek, w pozostałych były to symboliczne napomnienia. Niestety te kartki nie rozkładają się równomiernie. Rekordzistą niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu jest Szymon Rogala, który zobaczył 5 żółtych (w tym raz podwójnie) oraz 1 czerwoną (za uderzenie rywala). Szczególnie ta czerwona kartka jest wynikiem braku odpowiedzialności u tego zawodnika, ale o tym już pisaliśmy nie raz więc skupmy się wyłącznie na liczbach. Drugim w klasyfikacji "brutali" znalazł się Piotrek Lewin, który podobnie jak Szymon grając razem z nim na pozycji stopera ukarany został 5 razy żółtą kartką. Z pewnością gra obu graczy na tej pozycji miała wpływ na ilość kartek jednak należy zauważyć tu jedną zależność , która dotyczy Lenia. Nasz najmłodszy zawodnik wszystkie kartki zobaczył za tzw akcje przerywające korzystną sytuację przeciwnika, ale najciekawsze jest to, że 3 kartki dostał w pierwszych 3 meczach, czwartą w 5 spotkaniu, a ostatnią w 9 kolejce. Widać, że Piotrek bardzo szybko rozwija się i potrafi wyciągać wnioski z swojego postępowania i z meczu na mecz nabiera doświadczenia, które pozwala mu co raz częściej zatrzymywać rywali zgodnie z przepisami. Z pewnością gra na pozycji stopera wiąże się z kartkami, ale warto pochwalić naszego stopera za wyraźny postęp w grze. Po dwie kartki żółte zobaczyli: Daniel Piechnik (w jednym meczu z Huraganem), Paweł Pęksa, Adrian Pikul oraz nie grający już Karol Skrzypiec.

Ostatnimi liczbami są nieobecności na zajęciach treningowych. Od lipca do końca listopada jest tylko dwóch zawodników, którzy opuścili po 1 treningu. Są to Piotrek Lewin i Adrian Pikul. Widać więc, że kto trenuje ten robi postępy w obu przypadkach liczby nie kłamią. Frekwencję pozostałych graczy można znaleźć w zakładce "FREKWENCJA NA ZAJĘCIACH".

Tak więc wygląda nasza ekipa w liczbach. Nie są one może powalające na ziemię, ale z pewnością dają niektórym do myślenia. Na pewno cześć zawodników na słabsze statystyki z powodu choroby lub różnych kontuzji, ale jest też część która nie grała na własne życzenie (kartki, nieobecności nieusprawiedliwione na treningu, lub dziwne "zniknięcia" i nie pojawianie się na zbiórce). Miejmy nadzieję, że wiosna przyniesie lepsze występy a co za tym idzie poprawią się statystyki naszej najmłodszej drużyny w lidze.